Vítejte v editoru Gutenberg

Z hor a knihtisku

Cílem tohoto nového editoru je přidat do WordPressu formátovaný obsah jednoduše a příjemně. Celý tento příspěvek se skládá z částí obsahu (jako LEGO z kostiček), které můžete přesouvat a ovlivňovat je. Pohybujte kurzorem a zjistěte, jak se různé bloky zvýrazní pomocí obrysů a šipek. Stiskněte šipky pro rychlé přesunutí bloků, aniž byste se museli bát, že něco ztratíte při kopírování a vkládání.

Nyní čtete odstavec, nejzákladnější blok ze všech. Odstavec má vlastní ovládací prvky, které umožňují volné umístění kdekoliv v příspěvku…

… jako tento, který je zarovnaný vpravo.

Nadpisy jsou také samostatné bloky, které zlepšují přehlednost a uspořádání vašeho obsahu.

Obrázek je lepší než tisíc slov

Velmi pečlivé zacházení s obrázky a médii je primárním cílem nového editoru. Doufáme, že některé aspekty přidání titulků nebo plné šířky obrázků budou mnohem lepší a jednodušší než dříve.

Nádherné hory
Pokud vaše šablona podporuje nové rozložení, v nástrojové liště obrázku uvidíte tlačítko „Velká šířka“. Vyzkoušejte ho.

Zkuste vybrat a odstranit, nebo upravit titulek, nyní se nebudete muset bát, že omylem vyberete obrázek, nebo jiný text a zkazíte si tak celou prezentaci.

Nástroj pro přidávání bloků

Představte si, že vše, co WordPress dokáže, je k dispozici jednoduše a stále na stejném místě. Není třeba zjišťovat HTML značky, třídy nebo si pamatovat komplikovanou syntaxi zkráceného zápisu. To je cílem přidávání bloků – tlačítko (+), které uvidíte v editoru – umožní vám procházet všechny dostupné bloky obsahu a přidat je do příspěvku. Pluginy a šablony mohou zaregistrovat své vlastní, čímž se otevírají veškeré možnosti pro formátovanou úpravu a publikování.

Vyzkoušejte to, můžete objevit funkce, které WordPress může již dlouho přidávat do vašich příspěvků. Tady je krátký seznam toho, co můžete najít:

  • Text a nadpisy
  • Obrázky a Videa
  • Galerie
  • Vložené prvky, jako YouTube, Tweety, nebo jiné WordPress příspěvky.
  • Bloky zobrazení jako jsou tlačítka, hlavní obrázky, oddělovače, atd.
  • A jistě seznamy jako je tenhle 🙂

Vizuální úpravy

Obrovská výhoda bloků spočívá v tom, že je můžete upravit na místě a manipulovat s obsahem přímo. Namísto toho abyste měli pole na úpravu věcí jako je zdroj citace nebo text tlačítka, můžete přímo změnit obsah. Zkuste upravit následující citaci:

Editor se pokusí vytvářet lepší zkušenosti při tvorbě nových stránek a příspěvků, což zjednoduší psaní formátovaného textu. Bude používat „bloky“, aby šlo jednodušeji používat zkrácený zápis, vlastní HTML nebo vkládat „mystery meat“.

Matt Mullenweg, 2017

Informace příslušné ke zdroji citace jsou v odděleném textovém poli, podobně jako jsou odděleny popisky obrázků. Struktura citace je tak chráněna i když vyberete, upravíte nebo odstraníte zdroj. Je vždy jednoduché jej přidat zpět.

Bloky mohou být vše, co potřebujete. Například můžete chtít přidat decentní citaci jako součást kompozice textu. Nebo byste radši zobrazovali obří stylizovanou citaci? Všechny tyto možnosti teď jsou k dispozici.

Množství sloupců v galeriích můžete změnit přetažením posuvníku v nastavení bloku, v postranním panelu.

Bohaté na média

Pokud kombinujete nové uspořádání (velmi široké a na plnou šířku) s galeriemi, můžete velmi rychle vytvořit formátovaný vzhled:

Dostupnost je důležitá — nezapomeň na atribut alt u obrázků

Jistě, obrázek na celou šířku může být někdy hodně veliký. Ale občas to za to stojí.

Výše je galerie jen se dvěma obrázky. Je to jednoduchý způsob, jak vytvořit vizuálně příjemné rozvržení, aniž byste museli řešit obtékání textu. Galerii můžete také snadno převést zpět na jednotlivé obrázky pomocí přepínače bloků.

Jakýkoliv blok můžete takto zarovnat. Vložený blok je také zarovnaný, a je ihned responzivní:

Můžete vytvořit jakýkoliv blok vás jen napadne – statický, nebo dynamický; formátovaný, nebo neformátovaný. Zde je blok stručného výpisu:

Code is Poetry

Komunita WordPressu

Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak vytvořit další bloky nebo máte-li zájem o pomoc s tímto projektem, přejděte do GitHub úložiště.


Děkujeme za testování Gutenbergu!

👋